20 міфів із підручників історії, в які ми віримо досі

You are currently viewing 20 міфів із підручників історії, в які ми віримо досі

Loading

Завдяки ефекту уявної правди ми часто опиняємося в полоні у брехні, і всесвітня історія не виняток. Багато чого з того, чого нас навчали у школі, виявилося обманом.

Ми руйнуємо історичні міфи та відкриваємо правдиву історію для вас. Тримайтеся міцніше, ми починаємо.

МІФ № 20. ГРЕКИ ПІДНЕСЛИ ТРОЯНСЬКОГО КОНЯ У ПОДАРУНОК, ЩОБ ЗАХОПИТИ ТРОЮ

© Warner Bros.

Правда: Метою справді було захоплення Трої, але, на жаль, підступного дару данайців не існувало. Замість нього греки вигадали унікальний облоговий механізм, який віддалено нагадував коня. Він допоміг їм зруйнувати стіну і прорватися в місто.

МІФ № 19. АРХІМЕД ВІДКРИВ СВІЙ ЗАКОН, ЛЕЖАЧИ У ВАННІ

Правда: Насправді вода, витіснена з ванни, нічого не говорить про знамениту виштовхувальну силу, відкриту Архімедом. Цей спосіб дозволяє виміряти лише обсяг. Хоча не виключено, що водні процедури Архімеда таки надихнули.

МІФ № 18. МЕНДЕЛЄЄВ ПОБАЧИВ ПЕРІОДИЧНУ ТАБЛИЦЮ ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ УВІ СНІ

Правда: Вчений сам спростував цю легенду, відповівши таке: «Я над нею, можливо, 20 років думав, а ви думаєте: сидів і раптом… готове». А історією про сон розважав своїх студентів соратник Менделєєва А. А. Іностранцев

МІФ № 17. КЛЕОПАТРА БУЛА РОДОМ ІЗ ЄГИПТУ

© 20th Century Fox

Правда: Знаменита цариця Єгипту була грецького походження. Клеопатра народилася в Олександрії. Вона нащадок династії Птолемеїв, які взяли контроль над Єгиптом після смерті Олександра Великого. До речі, Клеопатра стала першою в історії сім’ї, хто вивчив єгипетську мову.

МІФ № 16. ПІРАМІДИ БУЛИ ЗБУДОВАНІ РАБАМИ

Правда: Наведено переконливі докази, що величні усипальниці фараонів будували не раби і не євреї, а вільні наймані люди та навіть професіонали будівельного мистецтва.

МІФ № 15. ДІОГЕН ЖИВ У БОЧЦІ

Правда: Діоген не міг жити в бочці, тому що стародавні греки просто не вміли їх робити. Жив він у піфосі — великій глиняній посудині, де зберігали масло, вино або ховали людей.

МІФ №14. ПІРАТАМИ СТАВАЛИ ВИКЛЮЧНО ЧОЛОВІКИ

© Walt Disney Pictures

Правда: Жінка на кораблі справді до біди, але якщо вона… пірат! Дивно, але чоловіки були не єдиними, хто борознив водні простори та займався здобиччю скарбів. Гідну конкуренцію становили і жінки, настільки ж смертоносні та порочні, як їхні колеги-чоловіки.

МІФ №13. АБОРИГЕНИ З’ЇЛИ КАПІТАНА КУКА

Правда: Джеймса Кука занапастили чутки про вбивство англійцями кількох гавайців і власну неоднозначну поведінку. Усе це спонукало аборигенів до початку ворожих дій.

І поки англійці панікували, гавайці вбили Кука імовірно ударом списа в потилицю. Але ніхто його не їв.

МІФ №12. ГЛАДІАТОРИ ЗАВЖДИ ВБИВАЛИ ОДИН ОДНОГО

© Dream Works © Universal Pictures

Правда: Найцінніші бійці коштували великих грошей як навчені артисти, і багато хто жив дуже довго. Аналіз скелетів та надгробних написів свідчить про те, що були гладіатори, які встигали провести більше сотні боїв і жили приблизно 25–30 років, що відповідає середній тривалості життя в Римській імперії того часу.

МІФ № 11. ВІКІНГИ НОСИЛИ ШОЛОМИ З РОГАМИ

Правда: В уяві будь-якої людини вікінг постає як потужний бородатий чоловік із рогатим шоломом на голові. Але ще жодна археологічна знахідка не підтвердила, що вікінги були фанатами такої моди.

Насправді шоломи з рогами недостатньо практичні і вразливіші, тому якщо вікінги їх і вдягали, то тільки в ритуальних цілях, а не в бою.

МІФ № 10. ЛИЦАРІ ПЕРЕД ВІДПРАВЛЕННЯМ У ХРЕСТОВІ ПОХОДИ ОДЯГАЛИ НА СВОЇХ ДРУЖИН ПОЯС ВІРНОСТІ

© Touchstone Pictures

Правда: Усі знають про такий предмет одягу, як пояс вірності, який мав гарантувати вірність коханого. Але насправді їх ніколи не використовували, і всі історії, пов’язані з ними, це міф.

Жіночий пояс є не більш ніж благочестивим символом, тоді як чоловічий схожий на частину обладунків.

МІФ №9. КОРОЛЬ АРТУР БУВ РЕАЛЬНОЮ ЛЮДИНОЮ

Правда: Артур ніколи не існував як окрема особистість. Найімовірніше, його ім’я було приписане людині, відомій у традиційній історії під іншим псевдонімом. Та й прототипів його безліч.

МІФ №8. МОЦАРТА ОТРУЇВ САЛЬЄРІ

Правда: У Сальєрі не було ні мотиву, ні бажання вбивати Моцарта, він був досить відомий і навіть успішніший, ніж його передбачувана жертва. Тому заздрість, як і вбивство, виключається. Ще за життя Сальєрі був неодноразово виправданий.

МІФ № 7. УСІ АНТИЧНІ СТАТУЇ БІЛОГО КОЛЬОРУ

© Diagram Lajard / Wikimedia

Правда: Античне мистецтво асоціюється з білим кольором. Дивно, але громадські будинки та статуї були кольоровими, просто фарби з часом облупилися, бо були мінеральними, а база для них була органічна. Бактерії руйнують органіку і фарби з часом обсипалися.

Тепер завдяки ультрафіолетовій лампі можна побачити справжні відтінки стародавнього мистецтва.

МІФ №6. ВІНСЕНТ ВАН ГОГ САМ ВІДРІЗАВ СОБІ ВУХО

Правда: Ця легенда дозволила навіть назвати на його честь синдром, у якому хворий або сам оперує, або вимагає зробити певну операцію.

Але Ван Гог не відрізав собі вухо. Він втратив мочку під час сварки зі своїм колегою Гогеном.

МІФ №5. УОЛТ ДІСНЕЙ НАМАЛЮВАВ МІККІ МАУСА

Правда: Було б чудово, але це не так. Міккі намалював найкращий аніматор диснеївської студії Аб Айверкс. Але і Уолт Дісней зробив свій альтернативний внесок у створення знаменитого персонажа. Коли з’явилися мультфільми, Міккі Маус заговорив його голосом.

МІФ №4. КОВБОЇ ЛЮБИЛИ ВЛАШТОВУВАТИ ДУЕЛІ

© Amblin Entertainment © Universal Pictures

Правда: Про ці ефектні ковбойські дуелі — спекотний міський полудень, пекуче сонце, перекотиполе і… жодного дуелянта навколо. А все тому, що ковбої рідко влаштовували такі видовища. Цей стереотип нам навіяли вестерни.

МІФ №3. ІВАН ГРОЗНИЙ УБИВ СВОГО СИНА

Правда: У жодному літописі немає відомостей про те, що смерть царевича Івана Івановича була насильницькою. А з листа царя до Москви можна дійти невтішного висновку, що його син помер від хвороби. Це підтверджують і дослідження.

МІФ №2. МАТЕМАТИКУ ВИКЛЮЧЕНО ЗІ СПИСКУ НОБЕЛІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ, ТОМУ ЩО ДРУЖИНА А. НОБЕЛЯ ЗРАДИЛА ЙОМУ З МАТЕМАТИКОМ

Правда: Дивно, але факт: Альфред Нобель ніколи не був одруженим. А Нобелівська премія не присуджується за досягнення у галузі математики, оскільки вона була визнана абстрактною наукою.

МІФ №1. СПАРТАНЦІ СКИДАЛИ СЛАБКИХ НЕМОВЛЯТ ЗІ СКЕЛІ

© Warner Bros. © Legendary Pictures © Hollywood Gang Productions

Правда: Цей міф спростували сучасні дослідники. Згідно з переказами, новонароджених скидали в ущелину Апофети. Проаналізувавши кістки, витягнуті звідти, було встановлено, що останки належали 46 чоловікам віком 18-35 років. А значить, жодна дитина не постраждала.

Джерело

Поділитися в соц.мережах👇